Praha 1, Dvořákovo nábřeží

MÍSTO ODKUD VYPLUJE LOĎ ROTARY – 17.5.2019 / 16:00

Více o Dvořákově nábřeží.

V Praze se první skutečný parník objevil v květnu 1841 kdy stavitel Joseph John Ruston a John Andrews zkoušeli v Praze parník Bohemia. V roce 1857 provedli neúspěšný pokus o zavedení paroplavby v Praze J. W. Pierc a J. Winter. V roce 1865 zahájil parník Praha osobní lodní dopravu na Vltavě mezi Prahou a Štěchovicemi. Provozovala ji Pražská paroplavební společnost, jejímž významným činitelem byl František Dittrich, pozdější primátor. Tragickým momentem v historii osobní lodní dopravy na Vltavě bylo potopení parníku František Josef I. v roce 1898, při kterém zahynuly tři osoby. Největší dopravní výkony měla vltavská osobní lodní doprava koncem 19. století a ve 40. letech 20. století. V současné době provozuje osobní lodní dopravu několik společností. Běžné, každodenní potřebě slouží několik přívozů provozovaných v rámci městské hromadné dopravy. Pravidelné linky, ať už uvnitř města nebo do dalších míst na Vltavě (Mělník, Slapy) patří k turistickým atrakcím stejně tak jako individuální pronájmy lodí pro různé korporátní akce. Z paluby lodí je neobvyklý pohled na pražské památky jak na levém, tak pravém břehu řeky a malé občerstvení v průběhu hodinové či delší plavby zážitek ještě umocní. Pražské Rotary kluby tento zážitek pravidelně nabízejí všem svým návštěvám ze zahraničí a mnohdy si plavbu dopřejí i v rámci svých netradičních setkání.

Dvořákovo nábřeží a objekty v jeho okolí jsou součástí Pražské památkové rezervace zapsané do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.